Staff and Room Assignments
Administrative Team ETK, TK, Kinder 1st Grade Team 2nd Grade Team 3rd Grade Team 4th Grade Team 5th Grade Team 6th Grade Team Special Education Team PSA Counselor & School Psychologist Main Office Team Teacher Assistant Team Special Education Assistant Team Cafeteria Team Campus Supervision Team Community Representative Team Nursing Team Plant Manager & Buildings & Grounds Workers
African-American History Program 2017 100th Day of School Harvest Festival 2016 Latino Heritage Month 2016 Walk to School Day 2016 Earth Day 2017 Heros in Education 2017
2016-17 ELAC 2016-17 SSC
Educational Software
December 2016

Administration


Principal

  • Dennis Schaffer

Assistant Principal

  • Claudia Delgadillo

Assistant Principal, EIS

  • Jane Octave

Support Staff

Support Staff

  • Ricardo Ruíz, Target Student Population Advisor, Rm. 32
  • Margaret Nesbitt, Title III, Access to Core Instructional Coach, Rm. 32
  • Dr. Anna Arredondo-Kim, Instructional Math Coach, Rm. 14
  • Mary Seay, Instructional Literacy Coach, Rm. 14
  • Cristina López, School Administrative Assistant
  • Gregory Deeb, RST, Rm. 18
  • Miguel de la Peña, Psychologist
  • Karen Norwood, PSA Counselor
  • Rosemary Soriano, Nurse
  • Susan Roe, Music Teacher
  • Paul Comins, Adaptive P.E. Teacher
  • Kechineyee Okorie, Physical Therapist
  • Julianna Hunt, Speech Therapist
  •                 ,Occupational Therapist
  • Yvette Cortes, L.A.'s Best Coordinator
  • Giovany Leal, Youth Services Director
  • Stacy Hickson, Community Representative, Rm. 78
  • Brenda Everett, Cafeteria Manager
  • Mr. Howard, Plant Manager

Staff and Room Assignments

Teaching Staff

Special Education

  • Blanca Calderón, (PSM), Rm. 80
  • Elvia López, (EE), Prm K-1st, Rm. 12
  • Stephanie Tang, (SLD), 2nd - 3rd, Rm. 52
  • Leticia Romero, (SLD) middle- 4th - 5th, Rm. 22
  • Sujey Martinez-Landin, (SLD) Upper- 5th -6th , Rm. 16

Extended Transitional Kindergarten (ETK)

  • Claudia Viera, Rm. 79

Transitional Kindergarten (TK)

  • María Aguilera, Rm 1

Kindergarten

  • Joni Oyama, Rm. 2
  • Nancy Borrego-Sychareun, Rm. 3
  • Jennifer Yee-Garbade, Rm. 4
  • Lorelei Olaes, Rm. 40
  • Cherie Womack, Rm. 35
  • Quemita Millán, Rm. 41

First Grade

  • Olivia Lucero, Rm. 31
  • Breeana Berdischewsky, Rm. 33
  • Laura Recio, Rm. 34
  • Gabriella Enriquez, Rm. 36
  • Kathy Uyehara, Rm. 37
  • Yadira Bernal, Rm. 38

Second Grade

  • Susana Valdez, Rm. 43
  • Lizeth Dominguez, Rm. 45
  • Gilberto Fausto, Rm. 47
  • Silvia Rico, Rm. 51
  • Benjamin Chapman, Rm. 53
  • Jennifer Shearer, Rm. 55

Third Grade

  • José Avila, Rm. 60
  • Melisa Barreto, Rm. 61
  • Sung Park-Beach, Rm. 62
  • Mauricio Melgar, Rm. 63
  • Azucena Barraza, Rm. 64
  • Charlise Duparl, Rm. 65

Fourth Grade

  • Alejandra Vera, Rm. 11
  • Walter Castro, Rm. 21
  • Jessica González, Rm. 23
  • Harry LaMotte, Rm. 25

Fourth/Fifth Grade

  • Lorilyn Chhorn, Rm. 26

Fifth Grade

  • Lilian Ramos, Rm. 13
  • Carl Edmond, Rm. 15
  • Jorge Andrade, Rm. 24

Sixth Grade

  • Rocio Espinoza, Rm. 71
  • Jorge Guerrero, Rm. 72
  • Dr. Ifeoma Obiwuru, Rm. 73
  • Sharon Cross, Rm. 74